• Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Bc. Lenka Kotrlová, DiS
+420 731 292 460 (Po-Pá, 8-16 hod.)
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdraví
  4. Sportovat venku se dá za každého počasí. 5 nápadů, jak si zlepšit kondici a prospět svému zdraví
13.12.2022
Zdraví

Sportovat venku se dá za každého počasí. 5 nápadů, jak si zlepšit kondici a prospět svému zdraví

Kdo se chce udržet v kondici, zhubnout pár nadbytečných kil nebo si lépe vyrýsovat svaly, bez pravidelného pohybu se zkrátka neobejde. Cvičení by mělo být přirozenou součástí našeho životního stylu a neměli bychom ho opomíjet. A to ani když venku prší nebo mrzne.

 

Zdroj fotky: freepik

 

Každý, kdo už někdy začal s cvičením, zjistil, že ne každý typ pohybu mu vyhovuje. Někdo propadl běhání, jiný to považuje za pošetilé pobíhání po silnicích. Další si zamilovali volejbal, zatímco jiní nad jejich poskakováním po hřišti nechápavě kroutí hlavou. Někteří se dali na parkour a tak trochu si hrají na své oblíbené akční hrdiny. A jiní se rovnou pustí do bojového sportu, který přináší ještě víc benefitů. A pak jsou tu tací, kteří praktikují třeba jógu.

Zkrátka, každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Proto byste se měli věnovat takovému sportu, který vám nejen pomůže zhubnout a být v kondici, ale který vás zejména bude bavit – jen díky tomu u něj totiž vydržíte a po prvním týdnu to (zase) nevzdáte.

 

Raději venku než uvnitř

S tím, jaký sport děláte nebo jak cvičíte, se neodmyslitelně pojí i prostředí, kde se mu věnujete. Někdo si vystačí ve vlastním obýváku, jiný chodí do posilovny, další do místní tělocvičny nebo na stadion. A někdo míří ven.

Podle různých vědeckých studií má přitom prostředí, v němž cvičíte, velmi výrazný vliv na to, jak se při pohybu cítíte, jak pracuje vaše tělo i jak je pohyb efektivní. Z mnoha průzkumů přitom vyplývá, že právě cvičení venku, na čerstvém vzduchu, je pro naše tělo ze všech nejpřínosnější. Proč? Díky slunečnímu záření doplníte vitamin D, slunce vám zlepší náladu a pobyt venku celkově působí na naše emoce pozitivně. Lépe se nám venku dýchá, důkladně okysličíme tělo, méně se potíme a navíc je prokázáno, že se zvyšuje naše sebevědomí. A když mrzne nebo prší? Při vhodném typu oblečení a obutí to jde i tak – a navíc se ještě trochu otužíte.

Jak tedy na to?

 

1. Otužování u okna

Nejvhodnějším časem na cvičení je ráno. Pokud se tedy donutíte a přivstanete si, vydejte se rovnou ven. Pokud vás odradí aktuální počasí, nevadí – otevřete si aspoň dokořán okno a zacvičte si u něj. Čerstvý vzduch ocení zejména naše plíce a dokonale se okysličí celé tělo. Díky chladu se zase můžete začít pozvolna otužovat, což má velmi výrazný vliv na vaši imunitu. Mimo jiné se zlepšuje stav vaší pleti, stoupá hladina testosteronu, lépe regeneruje svalstvo a krev cirkuluje rychleji.

Než se tak vydáte do práce a za dalšími povinnostmi, budete protažení, dokonale probuzení a díky různým hormonům vyplavených do těla v důsledku cvičení budete nejen plní energie, ale půjdete vstříc světu s úsměvem na rtech.

 

2. Závěsné systémy a švihadlo

Pokud vyrazíte cvičit do přírody, ať už na louku, do lesa, do parku nebo jen na svou zahradu, měli byste si s sebou přibalit dvě nezbytné „rekvizity“ - švihadlo a závěsný systém TRX. Lepší než chůze a běh je totiž skloubit obojí, a to díky skákání přes švihadlo. Nejen, že vaší kondici to prospěje mnohem víc a spálíte víc kalorií, ale krásně se díky tomu před samotným cvičením zahřejete.

Vlastníte-li závěsný systém, tak vyhledávejte lokality, kde ho můžete umístit. Je to snadné, pověsit se dá prakticky kamkoliv a můžete díky němu provádět celou řadu cviků. Váš venkovní trénink tak bude velmi podobný tomu v posilovně – akorát na čerstvém, mnohem zdravějším a příjemnějším vzduchu, v soukromí a tam, kde to máte rádi.

 

3. Workoutové hřiště

V posledních letech se v mnoha obcích objevují takzvaná workoutová hřiště. Na první pohled připomínají prolézačky pro děti, ale určena jsou právě pro venkovní cvičení. Můžete se na nich dokonale vyřádit a cvičit jakkoliv budete chtít. V kombinaci s výše zmíněným závěsným systémem se z toho stane komplexní trénink, kterým se dokážete dokonale „zničit“ – na rozdíl od docházení do posilovny to ale bude venku, zadarmo a v mnohem příjemnějším prostředí.

 

4. Běh, kolo, rychlochůze

Další oblíbenou venkovní činností je běhání. Ale můžete klidně vytáhnout kolo, brusle nebo jen chodit svižným tempem. To vše se dá provádět opět kdekoliv a kdykoliv a věřte, že při těchto sportech spálíte mnohem víc kaloriích než při jejich napodobování na cvičebních strojích v posilovně. Když navíc najdete dobrého parťáka, který bude pravidelně vyrážet s vámi, stane se z toho i příjemně společensky strávený čas.

 

5. Dobrodružství s dětmi

Máte-li malé děti, nejspíš právě kvůli nim máte na cvičení méně času nebo ho zanedbáváte úplně. Ale právě děti pro vás mohou být skvělou motivací. Vezměte je s sebou a vyřáděte se naplno právě s nimi. Skákání, prolézání, šplhání na stromy, bláznění na hřišti, hra na honěnou, bruslení, parkour, posilování s náhodně nalezenými přírodninami, plazení se neprostupným terénem a spousta dalšího.

To vše děti milují a takové dobrodružství s tátou si budou chtít zopakovat, kdykoliv to bude možné. A vy přitom budete vědět, že nejen utužujete vzájemný vztah, ale prospíváte i jejich zdraví a kondici.

 

pro panskystyl.cz napsala Jana Skálová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
2023 © PánskýStyl.cz – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz