• Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Bc. Lenka Kotrlová, DiS
+420 731 292 460 (Po-Pá, 8-16 hod.)
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Sport
  4. Prokletí posiloven: Jak často je potřeba tam chodit, aby to konečně vyšlo?
04.04.2023
Sport

Prokletí posiloven: Jak často je potřeba tam chodit, aby to konečně vyšlo?

V průběhu roku existuje několik období, kdy posilovny praskají ve švech a je tam narváno snad víc než na Václaváku. Typické je to po Vánocích, kdy si všichni dají za předsevzetí zhubnout. Nebo před létem. Nebo začátkem podzimu. Zkrátka, na posilovny sázíme jako na zaručený způsob, který nám konečně pomůže dokázat to – zhubnout, nabrat svalovou hmotu, být ve formě. Ale jak na to?

 

Zdroj fotky: freepik.com

 

Je jasné, že pokud do toho skočíte po hlavě, hned první den se totálně zničíte a ještě týden nebudete moct pořádně chodit, tak se vám příště do posilovny zase tak moc chtít nebude. Zkusíte to dvakrát, třikrát, vydržíte týden nebo čtrnáct dnů – a pak usoudíte, že to stejně nemá cenu, že na to nemáte čas, že je to moc drahé, že to vlastně ani nefunguje. A takhle přemýšlí většina lidí. Takže nikdo z nich nedokáže ocenit všechny benefity, které trénink v posilovnách přináší. Což je škoda.

 

Promyslete si to, pak jděte

V posilovnách testosteron přímo visí ve vzduchu. Jsou teritoriem mužů a ti vymakaní svalovci, kteří zvedají megatěžké činky jako by byly z másla, na první pohled připomínají rozené alfasamce. Každému, kdo je vidí, poklesne brada. A spoustě nováčků je hned jasné, že by sice chtěli být drsní jako oni, ale že se jim to stejně nikdy nepovede. A už touhle první poraženeckou myšlenkou si řada z nich dláždí cestu do pekel, respektive pryč z posilovny.

Než se proto rozhodnete, že si koupíte permanentku a začnete na sobě pracovat, zvažte všechna pro i proti:

  • Je fitko skutečně tím pravým místem pro vás?

  • Nabízí vám to, co od cvičení očekáváte?

  • Bude vás to tam bavit?

  • Je to v dosahu a nezabere vám cesta víc času než samotné cvičení?

  • Je to pro vás finančně dostupné a výhodné?

  • Tušíte, co od toho očekáváte a na jaký typ cviků se budete soustředit?

Teprve pokud na všechny tyto otázky dokážete odpovědět kladně, jděte do toho – jinak to pro vás bude znamenat ztrátu času a zbytečně vyhozené peníze.

 

Jak často do fitka?

Můžete mít sice hezkou představu, že si každý den po práci zajdete zacvičit, ale reálná vůbec není. Určitě máte i jiné plány, povinnosti, rodinu či záliby, takže každodenní cvičení je naprosto neuskutečnitelné. I podle odborníků stačí, pokud budete cvičit třikrát až čtyřikrát týdně. Tedy zhruba obden. A to už se dá s dalšími plány skloubit lépe.

Také zvažte, v jakou denní hodinu tam budete chodit. Aby byl trénink úspěšný, bylo by ideální cvičit vždy v podobný čas (a ne jednou večer, jednou ráno a pak v poledne namísto oběda). Obecně se doporučují spíš ranní hodiny – cvičení vás totiž skvěle nabije energií, zlepší vám náladu a metabolismus začne lépe pracovat, takže budete celý den lépe fungovat. Ráno jste navíc odpočatí a tělo je na cvičení připravenější.

Odpolední hodiny jsou ještě docela schůdné, ale večer už byste posilovnu měli vynechat, zvlášť pokud jste měli náročný den a jste unavení.

 

S trenérem nebo bez?

Nováčci si většinou služby trenéra v posilovně nepřiplácí, ale to je chyba – a právě proto u cvičení obvykle moc dlouho nevydrží a často si přivodí ještě nějaký úraz. Zvlášť pro zcela posilovnou nepolíbené jedince je trenér neocenitelným rádcem, pomocníkem a doslova jejich guruem.

Poradí, jaký typ cvičebních či posilovacích strojů zvolit a co s tělem udělají. Upozorní na chyby a naučí, jak cvičit lépe a efektivněji. Poradí, kolikrát cviky opakovat, kdy si odpočinout, jak řadit různé cviky za sebou.

Právě s trenérem se trénink stává skutečně fungujícím a jeho rady jsou doslova nad zlato.

 

Zhubnout nebo získat svaly?

Poslední zásadní otázkou je, s jakým cílem do fitka jdete. Chcete shodit nadbytečná kila nebo získat svaly? Nebo nejraději obojí dohromady? Přesně podle svých cílů musíte mít totiž uzpůsobený cvičební plán. Některé stroje pomohou s hubnutím, jiné jsou skutečně jen posilovací. Některé jsou vhodné pro zkušenější lidi s dobrou kondicí, na jiných si mohou zacvičit i ti, kteří třeba trpí nějakým chronickým onemocněním. Možností je mnoho. A jen pečlivé naplánování, zvážení všech pro a proti a pevná vůle vám zaručí, že tentokrát už vytrváte a návštěvy posilovny konečně splní váš vytoužený účel – pomohou vám být víc fit, v lepší kondici a štíhlejší.

 

Pro panskystyl.cz napsala Jana Skálová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

 

 

 

Vaše osobnost, Váš styl..

panskystyl.cz

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
2023 © PánskýStyl.cz – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz