• Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Bc. Lenka Kotrlová, DiS
+420 731 292 460 (Po-Pá, 8-16 hod.)
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Životní styl
 4. Pohodový svět boomerů – proč byste měli zůstat staromódní a užívat si to?
14.05.2023
Životní styl

Pohodový svět boomerů – proč byste měli zůstat staromódní a užívat si to?

OK, Boomer!“ Také už jste tuhle hlášku slyšeli a nebyli jste si jistí, co tím ten mladý drzoun, který se při tom ještě ušklíbal, vlastně myslel? Nebojte se, nejste v tom sami. Mladá generace si tu starší nyní dobře zaškatulkovala. Ale to ještě neznamená, že být boomerem je něco špatného. Naopak!

 

zdroj fotky: freepik.com

 

Slovo boomer není žádnou novinkou. Je to termín, který se odvozuje od takzvaného baby boomu, který nastal okolo poloviny 20. století, tedy po skončení druhé světové války. Rodilo se tehdy více dětí než předtím a tato generace byla v mnoha ohledech jiná než všechny předchozí.

 

V dnešní době je těmto lidem okolo 60 až 70 let a mají velké problémy srovnat se s moderními technologiemi a pochopit svět mladých lidí. Proto mezi nimi dochází k mnoha názorovým i praktickým střetům. Ovšem mezi takzvané boomery dnes zdaleka nepatří jen senioři – tento pojem může na svůj účet zaslechnout klidně i zdatný čtyřicátník.

 

Předávané zkušenosti nefungují

Je naprosto logické, že staří a mladí lidé mezi sebou mají neshody, že mají různé názory a na věci se dívají jiným pohledem. Mladí jsou plní ideálů, zatímco staří lidé mají mnoho životních zkušeností a nadhled. A vědí, že všechno není takové, jak se může mladým zdát.

Snaží se proto mladé poučovat a de facto i chránit, ale ti to obvykle nechtějí slyšet – potřebují si zkrátka svou cestu životem prošlapat sami, předávané zkušenosti jim nic neříkají a potřebují si obvykle „natlouct čumák“ sami.

Starší si také zpravidla myslí, že za jejich mládí bylo lépe, že oni se jakožto mladí chovali ke starším lidem vhodněji, že zkrátka tenkrát byl svět lepší a méně zkažený. Dnešní mladí s nimi samozřejmě nesouhlasí a mají úplně opačný názor.

 

Mezigenerační propast

To vše je ale zcela přirozené a k takovýmto mezigeneračním střetům a neshodám docházelo vždy – a vždy k nim docházet bude. Jen je dnes situace trochu jiná než kdykoliv jindy, protože technologie ještě nikdy nebyly na takovém vzestupu a propast mezi mládeží a staršími lidmi ještě nikdy nebyla tak hluboká.

 

Klidné mládí ve 20. století

Pokud patříte k těm, kteří si myslí, že dnešní mládež je

 • nezodpovědná

 • přelétavá v oblasti práce

 • rozmarná v oblasti vztahů

 • podivně upnutá k feminismu

 • nepochopitelně podporující 658 (nebo kolik vlastně) pohlaví

 • za každých okolností politicky korektní

máte v mnoha ohledech pravdu. A v mnoha se zase mýlíte.

Ano, za vašich mladých let byl svět klidnější a přehlednější. Mladí lidé tehdy měli své jistoty, které ovšem dnešní mládež postrádá. Neexistovaly počítače, mobilní telefony a televize měla jen dva kanály. Politika byla v režii komunistů, moc se nemohlo cestovat, nabídka v obchodech byla omezená a lidé poctivě chodili do práce od-do a pak domů za rodinou. Ženy se staraly o teplo domácího krbu a (víceméně) poslouchaly muže a nesnažily se tolik prosazovat své vlastní vize a zájmy. Svět byl zkrátka „v pořádku“.

 

Neveselá budoucnost nejmladších generací

Dnes je to úplně jinak. Je to mnohem složitější a mladí lidé mají dost práce zorientovat se ve světě, v životě a v tom, kam se vlastně má ubírat jejich cesta. Najít správný směr a své postavení ve společnosti není snadné.

Starým (nebo starším) možná i proto trochu závidí, protože ti už jsou u konce své životní cesty a všechno to už zvládli – nebo aspoň už mají svou cestu. Ale budoucnost dnešní mládeže je velmi nejistá, a to zejména k vzhledem k

 • nejistotě vlastního bydlení

 • prudce stoupajícím cenám ve všech odvětvích

 • měnícímu se klimatu

 • vynucované politické korektnosti

 • společenským změnám

 • jinému (a někdy vynucovanému) nastavování vztahů mezi lidmi

 

Užívejte si, že jste boomeři

Nezáleží na tom, jestli je vám 40 nebo 60 let. Pro dnešní dvacátníky jste už prostě staří. Máte jiné, konzervativnější názory. Díváte se na svět staromódně. Nechápete smysl TikToku a influenceři jsou vám pro smích. Své praktické problémy považujete za důležitější než to, kde bude svět za 50 nebo za 100 let.

Ale pravdou je, že byste si měli užívat, že se vezete na téhle staromódní vlně. Proč?

 • Nejdivočejší léta už máte za sebou.

 • Z nejistoty jste už přešli na své jistoty.

 • Máte nadhled.

 • Dokážete si dělat legraci z toho, jak se dnes svět mění a co je politicky (ne)korektní.

 • Neřešíte, kdo je muž a kdo je „to“.

Takže teď si prostě ze své „staromódnosti“ můžete udělat svůj štít, díky němuž se vám bude žít jednodušeji a spokojeněji než té psychicky rozervané mládeži hájící své ideály a beroucí všechna témata smrtelně vážně.

 

Nepoučujte, konejte

Dost pravděpodobně máte své bydlení, (skoro) splacenou hypotéku, stabilní zaměstnání, nějaké naspořené finance, rodinu. To jsou vaše výhody oproti těm dravým mladým, kteří vás tak pohrdavě označují „boomer“.

Tak už se tomu přestaňte bránit a prostě buďte boomer. Ale trošku modernější a chápavější. Nesnažte se je tedy pořád poučovat a ukazovat jim, co dělají špatně a jak by to po vašem způsobu mohlo být lepší, rozumnější či výhodnější. Snažte se je nejdříve pochopit a pak jim nějakým vhodným způsobem pomoci.

Jakožto zkušený „boomer“ totiž máte větší šanci něco změnit. Svět na tom podle všeho dnes opravdu není úplně nejlépe a právě lidé, kteří už mají dostatek životních zkušeností, mu mohou pomoci. Chovat se ekologičtěji není těžké. Naučit se ovládat moderní technologie a pochopit rozdíl mezi informací a dezinformací také ne. Více pomáhat a méně brát taktéž přináší lepší pocit.

 

Staňte se vzorem pro mládež

Právě boomeři jsou těmi, kdo mohou dnešní svět „spravit“ a udělat ho pro své děti a vnoučata lepším. Pořád je na to čas, jen je potřeba chtít a začít se snažit. Jsou tu důležitá témata, která ohrožují budoucí život dnešní mládeže a dalších generací, ale pořád je ještě dost času zbavit se předsudků a začít se chovat tak, aby se vše zvládlo a svět se přestal řítit vstříc katastrofám.

Pokud se přestanete otáčet na frázi „za mě bylo líp, teď je svět na nic“ a budete aktivně bojovat za skutečně lepší svět, tak pak už nebudete ten divný boomer, ale mladí se na vás budou dívat jako na svůj vzor. A právě takových boomerů by mělo rozhodně být víc.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
2023 © PánskýStyl.cz – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz