• Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Bc. Lenka Kotrlová, DiS
+420 731 292 460 (Po-Pá, 8-16 hod.)
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdraví
  4. Jóga není pro chlapy. Nebo přece jen ano?
03.04.2023
Zdraví

Jóga není pro chlapy. Nebo přece jen ano?

V různých dobách se do módy dostávaly různé druhy cvičení. Dnes je jasné, že prim začíná hrát jóga. Cvičí ji čím dál více žen, ale přibývá i lekcí pro děti. Jóga jim slibuje jak dokonalé protažení, tak i získání klidu a znovuobnovení životní rovnováhy. A možná i proto se jí většina mužů spíš pošklebuje a považují ji za něco naprosto nehodného pořádných chlapů.

Patříte i vy k těm, kdo by na lekci jógy nešli ani za zlaté prase? Posilovna, fotbal, box – to jsou sporty pro pravé chlapy, to je přece každému jasné. Ale hrát si na jogína? Jako nějaký zženštilý měkota, který se už skoro ničím nepodobá chlapovi?

S takovými názory nejste rozhodně sami – na lekcích jógy rozhodně převažují ženy a mužů tam obvykle chodí jen minimum. Možná byste se ale divili, kdybyste je viděli – jsou to totiž stejní muži jako třeba vy.

 

Zdroj fotky: freepik.com

 

Jóga bývala doménou mužů

I když v moderním pojetí je tu jóga zejména pro něžné pohlaví (a pro děti, které nejen baví, ale je pro ně i zdravým typem pohybu), tak prapůvodní jóga byla doménou mužů. Vznikla už ve staré Indii a praktikovali ji především kněží a mniši žijící v klášterech. Tehdy bylo její náplní hlavně duchovno a lidé se s její pomocí snažili dosáhnout hlubšího klidu, lepšího porozumění světu i porozumění sami sobě.

Ti, kteří se jí věnovali, dbali na duchovní stránku i v běžném životě – pomáhali chudým a potřebným, žili skromně až asketicky, odmítali všechna světská potěšení a smysl svého života nacházeli v dobročinnosti a duchovních cvičeních.

 

Příchod žen

Mezi jogíny původně nebyly ženy, ty se o jógu začaly zajímat až mnohem později a mužům dlouho trvalo, než je do svého duchovního světa pustili. A jak šel čas, karta se obrátila a jógu začaly praktikovat především ženy.

Muži se totiž začali považovat za dominantnější, silnější a drsnější, začali dbát spíš na materiální stránku světa a stali se živiteli rodin. Je jasné, že s takovým světonázorem se nekloubilo cvičení jógy.

Zato ženy, které byly odedávna považovány spíš za pečovatelky, měli k praktikování jógy samozřejmě blíž a různé typy cvičení jim pomáhaly lépe se srovnat s jejich rolí ve světě. A tak se dospělo do dnešní fáze, kdy na lekce jógy chodí v drtivé většině právě ženy a jen pár odvážných mužů, kteří si troufnou vstoupit do zdánlivě ženského světa.

 

Odvažte se udělat krok do neznáma

A nyní se dostáváme ke gró celé problematiky – to, že je jóga určena hlavně ženám, je zkrátka mýtus. Namlouváme si to a naše okolí i články v ženských magazínech nás v tom neustále utvrzují. Ale pokud se odvážíte a zkusíte věc posoudit na vlastní kůži – tedy na některou lekci jógy jen tak, nezávazně, vyrazíte, zjistíte, že na tom není nic zženštilého. Je to totiž pěkná makačka. Občas náročnější než v posilovně. A domů přijdete tak rozlámaní, že si budete říkat, jak to ty ženy dělají, že z hodiny jógy cupitají celé svěží a s úsměvy na rtech.

 

Zdravotní přínosy jógy

Proč byste měli jógu rozhodně vyzkoušet a v lepším případě u ní i zůstat? Protože má na naše tělo i psychiku mnoho příznivých vlivů. Dokonale se při ní protáhnete a zjistíte, že v těle máte i svaly, o kterých jste dosud ani nevěděli. Stanete se ohebnějšími než kdy dřív. Zlepšíte si kondici jiným typem pohybu než na jaký jste zvyklí. Tělo bude s každou další lekcí pružnější a zároveň pevnější. A i v praktickém životě vzápětí oceníte, že dokážete udělat pohyby, o kterých jste předtím netušili, že jste jich schopni.

Je prokázáno, že jóga funguje jako skvělá prevence proti kardiovaskulárním chorobám, pomáhá lidem s plicními nemocemi (je při ní totiž důležité naučit se správně dýchat), zlepšuje stav trávicího traktu a srovnává i hormonální rovnováhu.

Co se duchovní stránky týká, tak je prokázaný její pozitivní vliv na naši nervovou soustavu i činnost mozku. Při cvičení se dokonale okysličí a dokáže si odpočinout od běžných starostí, stresu a myšlenek, které nás neustále zatěžují. U jógy si totiž dokonale vyčistíte hlavu. Prokazatelně se zlepšuje soustředění a stoupá i kreativita.

V neposlední řadě mnoho jogínů tvrdí, že si díky pravidelnému cvičení dokážou vyčistit tělo, zlepšit čakry a vyléčit si různé zdravotní neduhy, na které si ostatní lidé musejí nechávat předepisovat léky.

 

Najděte nejlepší typ jógy

Pořád vás to nepřesvědčilo a ani za mák se vám nechce kroutit se někde na podložce mezi samými ženami, které vás samozřejmě budou zvědavě pozorovat a studovat, jak vám to jde? To je sice logický argument, proč na jógu nejít, ale vězte, že jóga má mnoho typů. A pokud si najdete ten, který vám svým nastavením bude vyhovovat, nadchne vás a začnete na lekce dozajista chodit pravidelně. Navíc zjistíte, že tam třeba není tolik žen, ale setkáte se tam i s muži, jako jste vy sami.

Například vinyasa nebo power jóga jsou proslulé svými silovými a mnohem náročnějšími styly, které ženy spíš odrazují, ale muže lákají. A pokud nejste na sport, ale ocenili byste spíš klidné protažení, najděte si lekce zaměřené právě na klidové ásany. A některá studia jógy nabízejí dokonce lekce určené výhradně mužům, což je zvlášť pro úplné začátečníky jistě mnohem příjemnější prostředí.

Tak proč tomu nedat aspoň jednou šanci než jógu zcela kategoricky odsoudíte?

 

Pro panskystyl.cz napsala Jana Skálová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
2023 © PánskýStyl.cz – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz