• Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Bc. Lenka Kotrlová, DiS
+420 731 292 460 (Po-Pá, 8-16 hod.)
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Rádce
 4. Co si vzít - kravata nebo motýlek?
13.05.2023
Rádce

Co si vzít - kravata nebo motýlek?

Blíží se významná událost a vy přirozeně sbíráte body nahoru. Asi vás nepřekvapí, že sebemenší doplněk dokáže změnit celkový vzhled a osobnost. První dojem uděláte jen jednou. Nepodceňte ho a připravte se, nemusí být vždy pozitivní.

 

zdroj fotky: freepik.com

 

Během přípravy přicházíme na své mezery. Tomu pánovi sluší ten motýlek! Nebo si mám vzít kravatu? A je jedno, jestli na ní jsou červené puntíky? Kapesníček do saka? Mám k tomu vůbec ponožky? Pasuje to k sobě? Nemůžu udělat ostudu…

 

Otázek je mnoho. Je dost možné, že váš vkus mohou ostatní považovat za módní přestřel a místo respektu sklidíte posměšky. Pokud v tomto zrovna tápete, či cítíte, že budete v budoucnu řešit stejný problém, rádi vám vše v dnešním článku ujasníme. Aby váš první dojem byl dechberoucí.

 

 

Motýlek, kravata… je v tom rozdíl?

Je. Velký. Až na výjimky spolu můžete oba doplňky navzájem zaměňovat, každý ovšem podtrhuje jiné vlastnosti a hodí se spíše pro jiné příležitosti.

 

 

Motýlek

Kravata

Obojí

Budí dojem

Elegance, inteligence,

sebevědomí

Respekt, zkušenosti

Cílevědomost, vzdělanost

 

Kam si co vzít?

Na základě toho, jaký dojem potřebujete vzbudit, se můžete rozhodnout sami. Přesto existují doporučení.

 

Pro kulturní akce je vhodné vyzbrojit se motýlkem, abyste podtrhli svůj šarm. Naopak pro byznys,obchodní schůzky či pracovní večírky je lepší kravata, díky které budete v očích druhých vypadat významněji.

Všimnout si můžeme i funkce kravaty jako symbolu firmy či instituce (univerzitní a pracovní uniformy, kapely, spolků, studentů). Běžné je i jejich nošení v zaměstnání (manažer, obchodník, vedoucí, ředitel, jednatel s klienty). U těchto pozic je velmi důležitá i samotná barva kravaty, která by měla vždy odrážet, zda sedíte v kanceláři se známými kolegy nebo jednáte s novým klientem.

 

Motýlek na svatbě - hřích?

Už od nepaměti je kravata brána jako klasický doplněk pro ženicha v jeho významný svatební den. Viděli jste však fotky ženicha s motýlkem? Nemusí to nutně znamenat, že nemá vkus a úctu ke své ženě!

Dost záleží na atmosféře svatby. Pokud je brána spíše formálněji, není motýlek moc vhodný. Jestli svatbu plánujete vést na uvolněné notě mimo kostel a nebeské zámky, proč nesáhnout i po motýlku? Koneckonců, je to váš den!

 

Máte nyní jasno v tom, co je pro vás vhodnější? Ještě nemáte vyhráno. Nyní následuje dlouhé bádání nad stylem, barvou, délkou, detaily a ladění celého outfitu, což bývá nejhorší část. I s tímto vám rádi pomůžeme.

 

Kravata - respekt na uzlu

Dlouhá, krátká, proužkovaná, červená, bílá, zlatá,... jak si z toho trhu správně vybrat? Neděste se - taková věda to není. Je třeba jen dbát na základní pravidla nošení kravat, které jsou mimochodem upravovány samotnou etiketou.

 

Líbí se mi ten pán s tou dlouhou červenou kravatou. Koupím si stejnou! Špatně.

Pán má jinou postavu než já. To, co sluší jemu, nemusí slušet mému tělu.

Nikdy si styl, délku, barvu a vzor kravaty nevybírejte jen na základě hezkého modela. To, jakou máte vy zvolit, abyste podtrhli či naopak odvedli pozornost, záleží pouze na vaší postavě. To by měla být úplně první věc, na kterou budete myslet.

 

Míry, které promyslet

Nejdůležitějším faktorem při výběru dle postavy je velikost uzlu a s ním související šířka košile. Na trhu máme více velikostí. Která bude padnout zrovna vám?

 

Uzel pro vyšší postavu

Patříte-li k vyšším lidem, určitě si na krk neuvazujte úzký uzel. Pouze by podtrhl vaši výšku. Sáhněte po širším kravatovém uzlu, jako je například Windsor Half nebo Windsor Full. Ten doplníte košilí s širokým límcem (tzn. žralokem), jehož konce směřují do stran.

 

Uzel pro nižší postavu

Tady platí pravidlo - čím nižší jste, tím užší uzel zvolte. Například uzel Pratt, který je také velmi jednoduchý na uvázání. K tomu zvolte úzký a dlouhý límec košile (tzn. vlaštovka). Ta má konce směrem dolů. Tato kombinace vás opticky zvýší o pár cm.

 

 

Délka a šířka kravaty

Co se šířky týče, na trhu jsou k sehnání nejčastěji 5-10 cm, což je bráno jako ideální šířka. Dbáme stále na typ saka, velikost výstřihu a typ postavy.

Správná délka je často kamenem úrazu. Kravata by měla po uvázání sahat ke sponě opasku.Kratší kravata je považována za trapnou a nevkusnou!

 

S výjimkou uniforem se za módní hřích považuje i krátký rukáv košile. Když přijdete v tričku, výsledný dojem z vás bude stejný.

 

Materiál

Volte hedvábí a 100% bavlnu. Polyesteru a nylonu se vyhýbejte velkým obloukem. Jednak se mačkají, a jednak jsou nepohodlné.

 

A co barvy?

Na trhu najdeme, co se motivů a barev týče, opravdu až bizarnosti. Nekonečné škály motivů a barev. Jenže kterou kam zvolit? A co zkusit, když si nejsem jistý?

 

Vše musí souviset se vším. Barva a vzor košile musí souviset s barvou a motivem kravaty. Ponožky by také měly ladit a neměli bychom zanedbat ani materiály a samotnou barvu saka. Vše se musí navzájem doplňovat.Správná volba všeho je velmi důležitá.

Pokud si nechcete utrhnout ostudu, vyhněte se prosím černé košili a bílé kravatě.

 

Barevná pravidla

 • Pohřeb

Volte černou nebo tmavě šedou. Vzory volte pouze jemné a nenápadné. Neměli byste na sebe upozorňovat, ale držet dress code a úctu k zesnulému. Snaha o výstřednost je brána spíše jako neúcta.

 

 • Byznys a práce

Tady musíte bohužel ještě popřemýšlet. Záleží totiž na spoustě okolností. Schůze s kolegy není to samé jako obchodní jednání.

Také byste neměli na více schůzek s jedním klientem nosit stejné oblečení. Obměňování je velmi nezbytné.

 

Pokud potřebujete zaujmout, na první schůzi se často nosí bílá košile s červenou kravatou. Tato kombinace budí podvědomý respekt. Přijít na druhou schůzi oděn stejně však není dobrý nápad.

 

Není nutné se držet pouze jednobarevných variant. Šikmé proužky jsou v tomto odvětví běžné. • Svatba

Dnes už má ženich při výběru doplňků svobodu. Výjimkou nejsou ani kravaty. Vzor, materiál, barva - máte volnou ruku. Klidně sáhněte i po lesku! Jen byste měli budit veselou náladu.

 

 • Student

Světlá barva! Ideální varianty jsou světle modrá, růžová, fialová a zelená. Doladit ji můžete bílou košilí.

 

 • Veškeré ostatní varianty jsou poloformální. Vánoční motivy, komiksové obrázky a razící barvy jsou nejméně formální.

 

 

 

Motýlek - šarm na límci

Ačkoliv je motýlek vhodný jako náhrada za kravatu, jsou příležitosti, kdy je lepší či horší volbou. Zaujmete s ním více na kulturních a společenských akcích, na obchodní schůzky je spíše nahraďte. Pokud si plánujete vzít smoking či frak, je motýlek jedinousprávnou variantou. Na taneční kurzy, plesy a hudební vystoupení jsou také vhodnější.

Jsou naprosto formální. Jaký si však vybrat?

 

Parametry

 • Délka musí odpovídat vzdálenosti mezi okraji obočí.

 • Na výběr máte i předvázanou variantu. Jinak je nutné si ho vždy vázat.

 • Šířkou se přizpůsobte vnější linii svého obočí.

 • Dbejte na to, aby byl vždy dostatečně uvázaný.

 

Barva

I zde máme jednoduchá pravidla. Košile musí být světlejší než motýlek. Ve výjimečných případech mohou mít i stejnou barvu, avšak jiný odstín. Dbejte vždy na jejich kontrast.

 

Možná vás to překvapí, ale existuje rozdíl i v době nošení. Na večerní události noste tmavéčerné odstíny, kdežto přes den světlé.

Čím to doladit?

Máte vybranou košili a kravatu. Co dále? Nechcete přece vše zkazit nevhodnou barvou ponožek.

Ponožky

Pro ty existují tři nekompromisní pravidla.

 1. Když si sednete, nesmí vám odhalit ani kousek holé nohy. Dbejte na délku!

 2. Není nutné vybírat pouze tmavé barvy v případě, že neruší celý outfit. Ponožky ale určitě nemůžou být nic výstředního, co upoutá pozornost. Musí být slazené se zbytkem (zejména s kravatou) a pouze doplnit celkovou vizáž.

 

Sahejte po černých, šedých a modrých dostatečně dlouhých ponožkách. Pokud máte světlý či hnědý oblek, zvažte, zda opět příliš nezáří.

 1. NIKDY si neberte bílé ponožky.

 

Kapesníček

Nesmí mít stejný vzor jako košile, opět pouze doplňovat. Může být stejné barvy, ovšem jiného odstínu.

Mezi osvědčené kombinace řadíme barvy hnědá-zelená, hnědá-modrá a šedá-vínová.

 

Pokud s lazením kapesníku nemáte zkušenosti, vybírejte kombinace typu jednobarevná kravata + kapesník se vzorem či naopak. Nechcete-li šlápnout vedle, na trhu je k prodeji velké množství setů.

 

V obchodech není problém sehnat i doplňky, které byste nečekali - kravaty a motýlky pro zvířata a psy. Neobvyklé nejsou ani menší dětské varianty. V posledních letech jsou doplňky běžné také v dámské módě. Seženete tak často třeba i kravatu a motýlka pro ženy.

 

 

Stále tápete?

Vezměte si bílou košili bez vzoru a jednobarevnou kravatu.

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

 

 

 

Vaše osobnost, Váš styl..

panskystyl.cz

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
2023 © PánskýStyl.cz – Všechna práva vyhrazena. Design od OndrejDvorak.com
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz